Do reklamy výsypek dá Ústecký kraj 43 milionů. Plýtvání, míní kritici

16.11.2011 12:37

iDNES.cz

Ústecký kraj chce lákat turisty do míst postižených těžební činností, která prošla rekultivací. Do propagační kampaně chce dát neuvěřitelných 43 milionů korun, z čehož 37 milionů zaplatí evropská dotace. Někteří politici se pozastavují nad smysluplností tohoto projektu.

"Cílem projektu je zvýšení podílu trvale udržitelného cestovního ruchu," vysvětlila smysl kampaně mluvčí Úřadu Regionální rady Severozápad Marcela Klíchová.
 
Její úřad na kampaň přispěl téměř 37 miliony korun z evropských dotací, zhruba 6,5 milionů korun investuje do reklamy samotný Ústecký kraj. Obě instituce ovládá ČSSD spolu s ODS.
 
Kraj chce za tuto sumu představit 58 obcí v někdejších okresech Most, Chomutov, Teplice a Ústí nad Labem, které se vzpamatovávají po dolovaní uhlí a do nichž chce kraj přitáhnout turisty.
 
"To jsou strašné peníze, ty zase skončí bůhví u koho. Chtěl bych být kamarádem radního, který ty peníze bude rozdělovat," uvedl zjevně zaskočený primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS).
 
Tím narazil na dvě zásadní otázky, které se nabízí: Má-li smysl dotace na propagace "děr v zemi" a jestli je potřeba do takové kampaně dát 43 milionů korun. Kuberu MF DNES oslovila coby známého kritika dotačních programů a velmi kontroverzní projekt mu popsala.
 
Velké peníze
 
"Na marketing krajského úřadu jsou to opravdu velké peníze. Ta částka mě úplně porazila," míní však i ředitel významné reklamní agentury z kraje, který chtěl zůstat v anonymitě. "Krajský úřad není komerční subjekt, který by musel vrážet miliony do vlastních produktů, které chce prodávat," dodal.
 
Tato zakázka je podle Kubery příkladem toho, zda některé dotační programy mají smysl. "Potřebovali bychom opravit třeba komunikace, ale na to se dotační tituly nevypisují," štve Kuberu.
 
Záměr pustit se do takové kampaně si zastupitelé odhlasovali 13. dubna. Minulý týden na projekt přispěl zmíněnými 37 miliony výbor Regionální rady Severozápad, který dotaci jednomyslně schválil.
 
"Stáli jsme si za tím, jsem rád, že jsme tím prošli a budeme dohlížet na to, aby se to smysluplně realizovalo," míní o kampani člen výboru Pavel Kouda, který je současně náměstkem hejtmanky Jany Vaňhové.
 
"Nepřišlo mi, že bych ho neměl podporovat," myslí si o smyslu projektu další člen výboru Jaroslav Komínek.
 
Kam půjdou miliony? Nevzpomínáme si
 
Ani Komínek, ani Kouda a ani další oslovená členka výboru Olga Hrebičková si nevzpomněli, jakým způsobem se peníze v kampani využijí a jaká konkrétní rekultivovaná území se budou propagovat. "Ten den jsme schvalovali desítky projektů," vysvětlují špatnou paměť sborově. Ale současně jsou všichni přesvědčení, že projekt za tuto cenu smysl má.
 
A jak vlastně kampaň na zatopené doly a haldy za 43 milionů korun bude probíhat? "Termín zahájení kampaně je zatím stanovený na 1. ledna 2012 (v závislosti na průběhu a ukončení zadávacího řízení), ukončení bude 28. února 2013," sdělila mluvčí krajského úřadu Magdalena Hanáčková.
 
Někdejší důlní díla chce kraj představit ve čtyřech fázích: inzeráty v tištěných médiích, spoty na LED obrazovkách po celé zemi a webové stránky s mapovými vrstvami a 3D modely. Cena? 30 milionů korun.
 
Velké peníze
 
Finální část kampaně bude patnáctiminutový film, konference s výstavou a poznávací cesta. Cena? 2,1 milionu korun. Kde je zbylých 11 milionů, se redaktor MF DNES od nikoho nedozvěděl.
 
Část peněz za realizaci kampaně obdrží sám kraj, část najatí externisté, kteří vzejdou z výběrového řízení. "Projektový tým se bude skládat ze čtyř zaměstnanců úřadu Ústeckého kraje, dále minimálně 6 pracovníků projektových partnerů," spočítala Hanáčková s tím, že zbytek lidí vzejde z výběrového řízení.
 
"Stojí ze velkou úvahu, co to za ty peníze dá veřejnosti a kraji a jestli mu to reálně pomůže," uvažuje o smyslu celého projektu zmíněný majitel reklamní agentury.
 
"Myslím, že za méně peněz bych uměl udělat projekt, který zlepší obraz kraje," paradoxně míní krajský radní pro cestovní ruch Radek Vonka (ODS).
 
Zpět

Novinky

Na Mostecku se propadlo důlní rypadlo, nejspíš do starého dolu

16.01.2014 22:24
V hnědouhelném povrchovém lomu ČSA u Mostu se propadlo důlní rypadlo. Půda pod ním se nejspíš probořila do historického dolu. Těžební stroj KU300 tak uvázl v prohlubni. Událostí se zabývá báňský úřad.   Nehoda se stala v úterý kolem sedmé večer. "Rypadlo se v geologicky náročném terénu...

Jan Dienstl sám nikoho nevyhání – nastrkuje stát

13.01.2014 19:18
Ing. arch. Martin Říha V MF Dnes ze čtvrtka 9. ledna 2014 se v rubrice „Byznys rozhovor“ objevil článek Jiřího Štického a Pavla P. Novotného s výmluvným titulkem „Sám nikoho nevyháním“. Jan Dienstel v rozhovoru s oběma redaktory jako jeden z velkých podílníků (30 %)...

Město Horní Jiřetín čekají další léta nejistoty

10.01.2014 19:19
Severní Čechy – Rozhovor se spolumajitelem těžební firmy Severní energetická, Janem Dienstlem: „Zisk z těžby tvoří téměř polovinu jiřetínského rozpočtu".       Bude se v severních Čechách těžit hnědé uhlí za limity? Na sklonku minulého roku žhavé téma. Vláda Jiřího...

Sám nikoho nevyháním

09.01.2014 19:14
Jan Dienstl (43) Narodil se v Ústí nad Labem, kde má stále trvalé bydliště. Žije však v Třebívlicích. Vystudoval Strojní fakultu ČVUT v Praze. V 90. letech pracoval jako finanční ředitel investiční skupiny Motoinvest Pavla Tykače. Ta ovládala např. CS Fondy, z nichž se později ztratilo 1,3 miliardy...

Číslo týdne: 8000. Tolik pracovních míst chrání limity těžby uhlí

18.12.2013 18:20
Ústecký kraj udrží a získá zachováním limitů devětkrát víc pracovních míst, než poskytuje sporný Důl ČSA. Pokud by byly prolomeny limity těžby uhlí na Dole ČSA, zanikne 800 pracovních míst Horním Jiřetíně a až 5 000 v chemičce Unipetrol a nevznikne žádné nové. Zato splní-li budoucí...

Vítáme rozhodnutí premiéra Rusnoka neprolomit limity těžby na Mostecku

13.12.2013 16:53
Společná tisková zpráva občanských sdružení Kořeny a Litvínov občanům  ze dne 13.12. 2013   Předseda vlády v demisi, Jiří Rusnok, včera sdělil, že se jeho vláda nebude zabývat limity těžby uhlí, ačkoliv několik minulých týdnů naznačoval, že se právě toto chystá těsně před koncem...

Starosta Litvínova: Rusnok nám slíbil, že limity už řešit nebude

12.12.2013 21:55
Praha - Starostové obcí z Litvínovska se bojí o budoucnost. Tíží je otázka neustále skloňovaného prolomení těžebních limitů, které by podle nich ohrozilo Horní Jiřetín a okraj Litvínova. Na setkání s premiérem Jiřím Rusnokem dostali příslib, že současná vláda v demisi už na limity sahat nebude....

Rusnokova vláda už neprojedná těžební limity

12.12.2013 21:53
Litvínov - Současná vláda se k prolomení limitů těžby uhlí už nebude vyjadřovat. Po jednání s premiérem Jiřím Rusnokem to řekl starosta Litvínova Milan Šťovíček.   Téma těžebních limitů přitom vláda probírala ještě minulý víkend. "Budeme se tím ještě zabývat, považujeme to za věc, která...

Rusnokova vláda už prolomení těžebních limitů řešit nebude

12.12.2013 21:51
Rozhodnutí o limitech těžby hnědého uhlí na Mostecku se odkládá. Kabinet v demisi o tom už jednat nebude. Po schůzce na vládě o tom informovali jak starostové ohrožených obcí, tak mluvčí předsedy vlády v demisi Jiřího Rusnoka. Ten respektuje nové poslance, kteří kabinet vyzvali, aby o prolomení...

Neberte nám domovy, píší Litvínovští Rusnokovi kvůli těžebním limitům

12.12.2013 21:48
Sdružení Litvínov občanům poslalo premiérovi v demisi Jiřímu Rusnokovi dopis, aby přestal s přípravami na prolomení těžebních limitů. Obyvatelé města i obcí v okolí se bojí, že nikým nezvolený kabinet udělá rozhodnutí, které už další vláda nebude moci zvrátit. Rusnok se ve čtvrtek sejde se...