Objasnění divoké privatizace mosteckých dolů dál vázne. Švýcaři mlčí

16.04.2010 19:22

iHNed.cz, Marek  Pokorný, Zuzana Kubátová

Čeští státní zástupci si stěžují: Švýcarští prokurátoři s námi nespolupracují.

Čeští vyšetřovatelé ani po roce od znovuotevření případu nepokročili ve vyšetřování divoké privatizaci Mostecké uhelné společnosti – dnes Czech Coal - koncem devadesátých let. Švýcarská prokuratura jim totiž prý odmítá poskytnou doklady, které by umožnily případ uzavřít.

Tento týden se proto do případu vložila i Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, která se kvůli tomu sešla s generálním prokurátorem Švýcarské konfederace.

„Schůzka byla ve čtvrtek. Řešily se na ní kroky k efektivní realizaci mezinárodní justiční spolupráce,“ potvrdila mluvčí Vesecké Renata Malinová, ale protože je případ stále otevřen, odmítla uvést podrobnosti. Schůzka se podle ní ale týkala i jiných případů.

Tenkrát v osmadevadesátém

O vliv v druhé největší hnědouhelné firmě v zemi přišel český stát v roce 1998, kdy ji ovládl Appian Group. Ten skoupil akcie Mostecké a vyšachoval stát, který měl jen 46 procent akcií.

Vláda kontrovala a obvinila management Mostecké z toho, že stojí za oním investorem. Společnost prý koupili za miliardy, jež si doly ukládaly na rekultivace - tedy budoucí nápravu krajiny po těžbě.

Policie ale podezření nedokázala potvrdit. Klíč totiž ležel ve Švýcarsku - tam si doly v devadesátých letech uložily uvedené miliardy. A důkaz, že jde o stejné peníze, za které Appian doly koupil, se policii nepodařilo získat.

»Do Švýcarska šlo několik žádostí o objasnění těch převodů, ale vždy odpověděli, že je to bankovní tajemství,« uvedla tehdy HN mostecká státní zástupkyně Eva Vetýšková, která proto případ odložila.

Nám neřekli, sami vyšetřovali

Zvrat přišel předloni v létě, kdy naopak švýcarská strana požádala Česko o výslechy tehdejších manažerů hutí a ze žádosti vyplynulo, že je podezírá z praní špinavých peněz.

A že na švýcarských bankovních účtech úřady obstavily 700 milionů švýcarských franků (přes 12 miliard korun), které podle jejich závěrů byly vyprány řetězcem obchodů a sloužily k ovládnutí dolů.

Čeští vyšetřovatelé proto loni na jaře případ znovu otevřeli, ale zatím se příliš daleko nedostali. Chybí jim totiž dokumenty o převodech, které shromáždili Švýcaři. „Požádali jsme je o právní pomoc, ale nedostali jsme odpověď,“ říká náměstkyně Krájského státního zástupce v Ústí nad Labem Lenka Bradáčová.

A s žádostmi neuspěli ani žalobci Vrchního státního zastupitelství v Praze, kteří poté dozorování vyšetřování převzali.

My posíláme, oni nic

„Všechny požadavky švýcarské strany jsou průběžně plněny tak jak nám je posílají. Naopak odpovědi na naše žádosti o pomoc dosud nepřišly,“ uvádí mluvčí Vrchního státního zastupitelství Irena Válová. Česká policie totiž například pro Švýcary vyslýchá svědky i podeřelé. „Bylo by načase, kdyby i od nich konečně něco přišlo,“ dodala.

Sami Švýcaři nechtějí kauzu komentovat. Tamní prokuratura již přitom loni na jaře uzavřela předběžné šetření a případ předala Úřadu soudního vyšetřování.

"Případem se zabýváme, ale dokud nebude vyšetřování uzavřeno, nelze k němu podávat žádné informace," sdělil HN v telefonickém rozhovoru soudce Gérard Sautebin, který kauzu Mostecké uhelné v loňském roce z generální prokuratury převzal.

Podle Válové však to, co nyní řeší Švýcaři, není přímo tunelování Mostecké uhelné. „Ty případy spolu sice souvisí, ale stejné kauzy to nejsou,“ upozornila.

Doly nyní vlastní společnost Czech Coal, kterou ovládá finančník Pavel Tykač spolu s Petrem Pudilem a Vasilem Bobelou. Zatímco Tykač do firmy přišel až v roce 2006, zbylí dva v Mostecké uhelné a firmách kolem ní v době divoké privatizace figurovali.

Zpět

Novinky

Na Mostecku se propadlo důlní rypadlo, nejspíš do starého dolu

16.01.2014 22:24
V hnědouhelném povrchovém lomu ČSA u Mostu se propadlo důlní rypadlo. Půda pod ním se nejspíš probořila do historického dolu. Těžební stroj KU300 tak uvázl v prohlubni. Událostí se zabývá báňský úřad.   Nehoda se stala v úterý kolem sedmé večer. "Rypadlo se v geologicky náročném terénu...

Jan Dienstl sám nikoho nevyhání – nastrkuje stát

13.01.2014 19:18
Ing. arch. Martin Říha V MF Dnes ze čtvrtka 9. ledna 2014 se v rubrice „Byznys rozhovor“ objevil článek Jiřího Štického a Pavla P. Novotného s výmluvným titulkem „Sám nikoho nevyháním“. Jan Dienstel v rozhovoru s oběma redaktory jako jeden z velkých podílníků (30 %)...

Město Horní Jiřetín čekají další léta nejistoty

10.01.2014 19:19
Severní Čechy – Rozhovor se spolumajitelem těžební firmy Severní energetická, Janem Dienstlem: „Zisk z těžby tvoří téměř polovinu jiřetínského rozpočtu".       Bude se v severních Čechách těžit hnědé uhlí za limity? Na sklonku minulého roku žhavé téma. Vláda Jiřího...

Sám nikoho nevyháním

09.01.2014 19:14
Jan Dienstl (43) Narodil se v Ústí nad Labem, kde má stále trvalé bydliště. Žije však v Třebívlicích. Vystudoval Strojní fakultu ČVUT v Praze. V 90. letech pracoval jako finanční ředitel investiční skupiny Motoinvest Pavla Tykače. Ta ovládala např. CS Fondy, z nichž se později ztratilo 1,3 miliardy...

Číslo týdne: 8000. Tolik pracovních míst chrání limity těžby uhlí

18.12.2013 18:20
Ústecký kraj udrží a získá zachováním limitů devětkrát víc pracovních míst, než poskytuje sporný Důl ČSA. Pokud by byly prolomeny limity těžby uhlí na Dole ČSA, zanikne 800 pracovních míst Horním Jiřetíně a až 5 000 v chemičce Unipetrol a nevznikne žádné nové. Zato splní-li budoucí...

Vítáme rozhodnutí premiéra Rusnoka neprolomit limity těžby na Mostecku

13.12.2013 16:53
Společná tisková zpráva občanských sdružení Kořeny a Litvínov občanům  ze dne 13.12. 2013   Předseda vlády v demisi, Jiří Rusnok, včera sdělil, že se jeho vláda nebude zabývat limity těžby uhlí, ačkoliv několik minulých týdnů naznačoval, že se právě toto chystá těsně před koncem...

Starosta Litvínova: Rusnok nám slíbil, že limity už řešit nebude

12.12.2013 21:55
Praha - Starostové obcí z Litvínovska se bojí o budoucnost. Tíží je otázka neustále skloňovaného prolomení těžebních limitů, které by podle nich ohrozilo Horní Jiřetín a okraj Litvínova. Na setkání s premiérem Jiřím Rusnokem dostali příslib, že současná vláda v demisi už na limity sahat nebude....

Rusnokova vláda už neprojedná těžební limity

12.12.2013 21:53
Litvínov - Současná vláda se k prolomení limitů těžby uhlí už nebude vyjadřovat. Po jednání s premiérem Jiřím Rusnokem to řekl starosta Litvínova Milan Šťovíček.   Téma těžebních limitů přitom vláda probírala ještě minulý víkend. "Budeme se tím ještě zabývat, považujeme to za věc, která...

Rusnokova vláda už prolomení těžebních limitů řešit nebude

12.12.2013 21:51
Rozhodnutí o limitech těžby hnědého uhlí na Mostecku se odkládá. Kabinet v demisi o tom už jednat nebude. Po schůzce na vládě o tom informovali jak starostové ohrožených obcí, tak mluvčí předsedy vlády v demisi Jiřího Rusnoka. Ten respektuje nové poslance, kteří kabinet vyzvali, aby o prolomení...

Neberte nám domovy, píší Litvínovští Rusnokovi kvůli těžebním limitům

12.12.2013 21:48
Sdružení Litvínov občanům poslalo premiérovi v demisi Jiřímu Rusnokovi dopis, aby přestal s přípravami na prolomení těžebních limitů. Obyvatelé města i obcí v okolí se bojí, že nikým nezvolený kabinet udělá rozhodnutí, které už další vláda nebude moci zvrátit. Rusnok se ve čtvrtek sejde se...