Vláda odmítla chránit Horní Jiřetín před těžbou uhlí. Její postup ostře kritizoval bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík.

12.01.2010 13:29

Vláda odmítla chránit Horní Jiřetín před těžbou uhlí

Pavel Baroch, Aktualne.cz, 11.1.10 

Praha - Fischerova vláda odmítla poslanecký návrh novely horního zákona, jehož smyslem bylo více ochránit Horní Jiřetín a další obce před těžbou uhlí.

V krátké době je to už podruhé, co kabinet odmítl tuto předlohu. Nejprve v listopadu stáhl ze sněmovny novelu, kterou schválila ještě Topolánkova vláda, teď se postavila proti obdobnému poslaneckému návrhu.

Vládní rozhodnutí ostře kritizoval poslanec Strany zelených a někdejší ministr životního prostředí Martin Bursík, který návrh novely neúspěšně prosazuje už více než rok. Bursík obvinil vládu, že jde na ruku těžařům a společnosti ČEZ.

Dokumenty za 10 milionů

Novela stanovuje roční lhůtu, do kdy musí těžební firma předložit všechny potřebné podklady k tomu, aby úřady mohly rozhodnout o případném odpisu zásob. Pokud by to těžař neudělal, hrozila by mu až desetimilionová pokuta.

V platném znění horního zákona jakákoli lhůta i sankce chybí, takže ministerstvo životního prostředí už roky marně žádá po Litvínovské uhelné podklady k tomu, aby mohlo požádat o odpis zásob pod Horním Jiřetínem a Černicemi.

Čtěte dále

"Namísto, aby vláda prosazovala vymahatelnost práva, jde na ruku těžebním organizacím a ČEZu. Ty jsou tímto rozhodnutím vlády o další krok blíže k prolomení územně ekologických limitů těžby, zbourání obcí Horní Jiřetín a Černice a pokračování v komunistické devastaci krajiny severních Čech. Ohroženy jsou i obce v podhůří Beskyd," řekl Aktuálně.cz exministr Bursík.

Vítězství ministra průmyslu

V souboji o novelu horního zákona naopak už podruhé zvítězil ministr průmyslu Vladimír Tošovský, který ve vládě uspěl se svou argumentací, že přijetí předlohy by šlo proti jeho návrhu státní energetické koncepce.

V ní Tošovský počítá s tím, že se Jiřetín i Černice zbourají a uhlí pod nimi vytěží.

Kabinet se k tomuto názoru přiklonil. "Vláda považuje za nezbytné vyčkat přijetí Státní surovinové politiky a aktualizované Státní energetické koncepce, ve které je pro zajištění dlouhodobé energetické bilance ČR se zásobami uhlí počítáno," uvádí se v usnesení vlády. 

Vláda pomáhá těžařům, tvrdí Bursík

Podle exministra Bursíka se vláda tímto krokem prakticky spojila s těžaři.

"Premiér Fischer by měl opravit svoji dosavadní argumentaci, že tato vláda neprolomí ekologické limity těžby na argumentaci, že tato vláda aktivně spolupracuje na budoucím prolomení ekologických limitů těžby," tvrdí Bursík.

Proti tomu se ohradil vládní předseda Jan Fischer. "Zásadně odmítáme podezření, že je vláda ve vleku jakýchkoliv lobbistických skupin," prohlásil premiér.

Přestože vláda s novelou nesouhlasí, sněmovna se jí i tak bude zabývat. "To téma bude dále pokračovat i při projednání Státní energetické koncepce," řekl současný ministr životního prostředí Jan Dusík, který s novelou naopak souhlasil.

 

Vláda je úplatná ČEZu, tvrdí Bursík

Podle Bursíka vláda zamítavým stanoviskem k novele horního zákona ztratila punc nevinnosti.

Prvnizpravy.cz, 12. ledna 2010 - 10:51

Bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) se ostře postavil proti tomu, že vláda přijala zamítavé stanovisko k poslaneckému návrhu horního zákona, který má chránit neprolomení limitů těžby hnědého uhlí. “Vláda tímto rozhodnutím rezignovala na vymahatelnost práva. Je úplatná těžebním společnostem a ČEZu, ztratila důvěryhodnost,” říká Bursík v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Fischerova vláda přijala v pondělí zamítavé stanovisko k vašemu poslaneckému návrhu novely horního zákona. Co tomu říkáte?

Namísto, aby vláda prosazovala vymahatelnost práva, jde na ruku těžebním organizacím a ČEZu. Ty jsou tímto vládním rozhodnutím o další krok blíže k prolomení územne ekologických limitů těžby, zbourání obcí Horní Jiřetín a Černice a pokračování v komunistické devastaci krajiny severních Čech. Ohroženy jsou i obce v podhůří Beskyd. Podkladem pro nekompetentní rozhodnutí vlády byla úcelová a lživá argumentace ministerstva průmyslu a obchodu, které dala vláda přednost před argumentací předkladatelů novely zákona a ministerstva životního prostředí.

Co říkáte slovům v zamítavém vládním stanovisku, že “vláda považuje za nezbytné vyčkat přijetí Státní surovinové politiky a aktualizované Státní energetické koncepce, ve které je pro zajištění dlouhodobě energetické bilance ČR se zásobami uhlí počítáno”?

Tato argumentace ve stanovisku vlády je dokladem toho, že vláda počítá s vyuhlením severočeské pánve za územními ekologickými limity. Bizarní na úcelovém rozhodnutí vlády, která měla až doposud u veřejnosti neprávem punc nevinnosti, jsou argumenty, o které vláda své rozhodnutí opřela. Převzala argumentaci ministerstva průmyslu a obchodu, které uvádí, že přijetí novely zákona by "znamenalo znemožnění naplnění připravované Státní energetické koncepce i progresivní aktualizace surovinové politiky".

Fischerova vláda už jednou stáhla z jednání Poslanecké sněmovny totožný návrh novely horního zákona z dílny Topolánkova vládního kabinetu. Když se nyní proti návrhu postavila opakovaně, změnil jste na ni nějak výrazněji názor?

Fischerova vláda pro mne tímto rozhodnutím onen punc nevinnosti ztratila. Připojila se k organizacím těžícím uhlí a ČEZu v jejich úsilí prolomit ekologické limity těžby a devastovat nadále krajinu severních Čech. Premiér Fischer by měl opravit svoji dosavadní argumentaci, že tato vláda neprolomí ekologické limity těžby na argumentaci, že tato vláda aktivně spolupracuje na budoucím prolomení ekologických limitů těžby. Obce Horní Jiřetín a Černice čekají na odpis zásob dvacet let. Celou tu dobu žijí jejich obyvatelé ve strachu, že budou muset ustoupit povrchové těžbě uhlí. Tady nejde o téma neschválení jednoho poslaneckého návrhu zákona, ale o jasné přiklonění se vlády k partikulárním zájmům těžařů a energetiků. Vláda rezignovala na obhajobu veřejného zájmu.

I přes negativní stanovisko vlády bude návrh vaší novely projednávat Poslanecká sněmovna. Vedle zelených se k ní přihlásili také zástupci dalších stran - poslanci Libor Ambrozek (KDU-ČSL) a Kateřina Konečná (KSČM). Co je cílem návrhu novely?

Opravit nedostatky stávajícího platného znění horního zákona. Podle platného zákona je těžební organizace povinna předložit podklady pro odpis zásob ložiska nerostné suroviny v případě, že návrh na odpis pod orgán státní správy na úseku životního prostředí. Tato povinnost je však v současné době nevymahatelná, protože zákon nestanoví lhůtu, do kdy musí těžař podklady předložit. Nelze ani uložit pokutu. Těžební organizace si jsou této mezery zákona vědomy a využívají ji.

(ac, foto: arch.)
Zpět

Novinky

Možný svědek kauzy MUS už nepromluví. Je zmrzačený po záhadném pádu z posedu

04.12.2012 23:48
iHNed.cz Francouzský byznysmen detektivům naznačil, že se v Česku uplácelo při privatizaci Mostecké uhelné. Peníze na úplatky prý sehnal se svým tehdejším obchodním partnerem a mocným zbrojařem Pavlem Muselou. Ten už však nemůže vypovídat: po nehodě ochrnul a je nesvéprávný.   Ten pád...

Nový hejtman: Uhlí se musí těžit dál, aby nerostla nezaměstnanost

03.12.2012 23:52
Mostecký deník Mostecko - Inženýrům a podnikatelům vadí zdražování energie, politická naivita a všelidový ekologický aktivismus bránící v přístupu k nerostným surovinám. Varují před další vlnou propouštění, protože podniky nebudou prosperovat a převálcuje je zahraniční konkurence. Hlavně ta z...

Budoucnost Ústeckého kraje: obnovitelné zdroje a modernizace budov

30.11.2012 14:08
Postupný růst obnovitelných zdrojů a energetické modernizace budov v Ústeckém kraji může vytvořit 2300 nových pracovních míst, nahradit 35 procent dnešní spotřeby elektřiny a dodat zelené teplo do 140 000 běžných domácností. Data vycházejí z nové studie, kterou pro...

Vily, statek i stará garáž. Na nemovitostech bývalých manažerů MUS visí plomba

30.11.2012 14:01
iHNed.cz Luxusní vily, byty, cenné papíry nebo konta v celkové hodnotě 800 milionů korun zmrazili protikorupční detektivové bývalým manažerům Mostecké uhelné společnosti (MUS). Přestože státní zástupce nechtěl upřesnit podrobnosti, Hospodářským novinám se podařilo zjistit, o jaký majetek se...

Obnovitelné zdroje i pasivní domy – čistá šance na obrat v Ústeckém kraji

29.11.2012 14:12
Aliance pro energetickou soběstačnost Postupný růst obnovitelných zdrojů a energetické modernizace budov v Ústeckém kraji může vytvořit 2300 nových pracovních míst, nahradit 35 procent dnešní spotřeby elektřiny a dodat zelené teplo do 140 000 běžných domácností. Data vycházejí z nové...

Seminář: Čistá energetika v Ústeckém kraji: šance pro rozvoj průmyslu i zlepšení kvality života

29.11.2012 11:00
Pozvánka na seminář se všemi informacemi: Pozvanka_Cista_energetika_Usti_29_11_2012.pdf (774,8 kB)

Privatizátorům Mostecké uhelné se zabavuje i jejich český majetek

28.11.2012 14:05
motejlek.com Situace šestice privatizátorů Mostecké uhelné společnosti (MUS) a dalších s nimi spojených osob, kterým byly ve Švýcarsku obstaveny účty a velmi reálně přijdou o na nich uložených 661 milionů franků (zhruba 14 miliard korun), je vážnější, než se zdálo. Obstavovat a zabavovat se...

Václav Pačes: Pořád je tu riziko, že budeme spalovat naše uhlí špatně

24.11.2012 22:08
Představy státu o výrobě energie nejsou zatím v souladu s návrhem využití zásob surovin, především uhlí. Jinak však není špatná, píše ve svém sloupku pro Technet.cz biochemik a bývalý předseda Akademie věd Václav Pačes. V listopadu přišel na program jednání vlády i jeden dokument, k němuž jsem...

Petr Honzejk: Vyvlastňování, Klaus – a „veřejný zájem“

24.11.2012 22:05
Český rozhlas [vč. online záznamu] Vyvlastňování majetku je akt přinejmenším sporný. Komunisté ho používali jako prostředek třídního boje, dnes ho používá stát k prosazení svých zájmů, zaštiťujíc se ne už zájmy dělnické třídy, ale rovnou celé společnosti. Nechci srovnávat hrůzy vyvlastňování...

Bubeníček chce prolomit limity těžby uhlí na Ústecku

24.11.2012 22:04
Česká televize Ústí nad Labem - Ústecký kraj je pro pokračování těžby hnědého uhlí za limity kvůli zachování stovek pracovních míst, řekl nový hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM). Doposud se kraj stavěl proti prolomení limitů těžby z roku 1991, které mimo jiné brání zboření Horního Jiřetína na...