Vláda odmítla chránit Horní Jiřetín před těžbou uhlí. Její postup ostře kritizoval bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík.

12.01.2010 13:29

Vláda odmítla chránit Horní Jiřetín před těžbou uhlí

Pavel Baroch, Aktualne.cz, 11.1.10 

Praha - Fischerova vláda odmítla poslanecký návrh novely horního zákona, jehož smyslem bylo více ochránit Horní Jiřetín a další obce před těžbou uhlí.

V krátké době je to už podruhé, co kabinet odmítl tuto předlohu. Nejprve v listopadu stáhl ze sněmovny novelu, kterou schválila ještě Topolánkova vláda, teď se postavila proti obdobnému poslaneckému návrhu.

Vládní rozhodnutí ostře kritizoval poslanec Strany zelených a někdejší ministr životního prostředí Martin Bursík, který návrh novely neúspěšně prosazuje už více než rok. Bursík obvinil vládu, že jde na ruku těžařům a společnosti ČEZ.

Dokumenty za 10 milionů

Novela stanovuje roční lhůtu, do kdy musí těžební firma předložit všechny potřebné podklady k tomu, aby úřady mohly rozhodnout o případném odpisu zásob. Pokud by to těžař neudělal, hrozila by mu až desetimilionová pokuta.

V platném znění horního zákona jakákoli lhůta i sankce chybí, takže ministerstvo životního prostředí už roky marně žádá po Litvínovské uhelné podklady k tomu, aby mohlo požádat o odpis zásob pod Horním Jiřetínem a Černicemi.

Čtěte dále

"Namísto, aby vláda prosazovala vymahatelnost práva, jde na ruku těžebním organizacím a ČEZu. Ty jsou tímto rozhodnutím vlády o další krok blíže k prolomení územně ekologických limitů těžby, zbourání obcí Horní Jiřetín a Černice a pokračování v komunistické devastaci krajiny severních Čech. Ohroženy jsou i obce v podhůří Beskyd," řekl Aktuálně.cz exministr Bursík.

Vítězství ministra průmyslu

V souboji o novelu horního zákona naopak už podruhé zvítězil ministr průmyslu Vladimír Tošovský, který ve vládě uspěl se svou argumentací, že přijetí předlohy by šlo proti jeho návrhu státní energetické koncepce.

V ní Tošovský počítá s tím, že se Jiřetín i Černice zbourají a uhlí pod nimi vytěží.

Kabinet se k tomuto názoru přiklonil. "Vláda považuje za nezbytné vyčkat přijetí Státní surovinové politiky a aktualizované Státní energetické koncepce, ve které je pro zajištění dlouhodobé energetické bilance ČR se zásobami uhlí počítáno," uvádí se v usnesení vlády. 

Vláda pomáhá těžařům, tvrdí Bursík

Podle exministra Bursíka se vláda tímto krokem prakticky spojila s těžaři.

"Premiér Fischer by měl opravit svoji dosavadní argumentaci, že tato vláda neprolomí ekologické limity těžby na argumentaci, že tato vláda aktivně spolupracuje na budoucím prolomení ekologických limitů těžby," tvrdí Bursík.

Proti tomu se ohradil vládní předseda Jan Fischer. "Zásadně odmítáme podezření, že je vláda ve vleku jakýchkoliv lobbistických skupin," prohlásil premiér.

Přestože vláda s novelou nesouhlasí, sněmovna se jí i tak bude zabývat. "To téma bude dále pokračovat i při projednání Státní energetické koncepce," řekl současný ministr životního prostředí Jan Dusík, který s novelou naopak souhlasil.

 

Vláda je úplatná ČEZu, tvrdí Bursík

Podle Bursíka vláda zamítavým stanoviskem k novele horního zákona ztratila punc nevinnosti.

Prvnizpravy.cz, 12. ledna 2010 - 10:51

Bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) se ostře postavil proti tomu, že vláda přijala zamítavé stanovisko k poslaneckému návrhu horního zákona, který má chránit neprolomení limitů těžby hnědého uhlí. “Vláda tímto rozhodnutím rezignovala na vymahatelnost práva. Je úplatná těžebním společnostem a ČEZu, ztratila důvěryhodnost,” říká Bursík v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Fischerova vláda přijala v pondělí zamítavé stanovisko k vašemu poslaneckému návrhu novely horního zákona. Co tomu říkáte?

Namísto, aby vláda prosazovala vymahatelnost práva, jde na ruku těžebním organizacím a ČEZu. Ty jsou tímto vládním rozhodnutím o další krok blíže k prolomení územne ekologických limitů těžby, zbourání obcí Horní Jiřetín a Černice a pokračování v komunistické devastaci krajiny severních Čech. Ohroženy jsou i obce v podhůří Beskyd. Podkladem pro nekompetentní rozhodnutí vlády byla úcelová a lživá argumentace ministerstva průmyslu a obchodu, které dala vláda přednost před argumentací předkladatelů novely zákona a ministerstva životního prostředí.

Co říkáte slovům v zamítavém vládním stanovisku, že “vláda považuje za nezbytné vyčkat přijetí Státní surovinové politiky a aktualizované Státní energetické koncepce, ve které je pro zajištění dlouhodobě energetické bilance ČR se zásobami uhlí počítáno”?

Tato argumentace ve stanovisku vlády je dokladem toho, že vláda počítá s vyuhlením severočeské pánve za územními ekologickými limity. Bizarní na úcelovém rozhodnutí vlády, která měla až doposud u veřejnosti neprávem punc nevinnosti, jsou argumenty, o které vláda své rozhodnutí opřela. Převzala argumentaci ministerstva průmyslu a obchodu, které uvádí, že přijetí novely zákona by "znamenalo znemožnění naplnění připravované Státní energetické koncepce i progresivní aktualizace surovinové politiky".

Fischerova vláda už jednou stáhla z jednání Poslanecké sněmovny totožný návrh novely horního zákona z dílny Topolánkova vládního kabinetu. Když se nyní proti návrhu postavila opakovaně, změnil jste na ni nějak výrazněji názor?

Fischerova vláda pro mne tímto rozhodnutím onen punc nevinnosti ztratila. Připojila se k organizacím těžícím uhlí a ČEZu v jejich úsilí prolomit ekologické limity těžby a devastovat nadále krajinu severních Čech. Premiér Fischer by měl opravit svoji dosavadní argumentaci, že tato vláda neprolomí ekologické limity těžby na argumentaci, že tato vláda aktivně spolupracuje na budoucím prolomení ekologických limitů těžby. Obce Horní Jiřetín a Černice čekají na odpis zásob dvacet let. Celou tu dobu žijí jejich obyvatelé ve strachu, že budou muset ustoupit povrchové těžbě uhlí. Tady nejde o téma neschválení jednoho poslaneckého návrhu zákona, ale o jasné přiklonění se vlády k partikulárním zájmům těžařů a energetiků. Vláda rezignovala na obhajobu veřejného zájmu.

I přes negativní stanovisko vlády bude návrh vaší novely projednávat Poslanecká sněmovna. Vedle zelených se k ní přihlásili také zástupci dalších stran - poslanci Libor Ambrozek (KDU-ČSL) a Kateřina Konečná (KSČM). Co je cílem návrhu novely?

Opravit nedostatky stávajícího platného znění horního zákona. Podle platného zákona je těžební organizace povinna předložit podklady pro odpis zásob ložiska nerostné suroviny v případě, že návrh na odpis pod orgán státní správy na úseku životního prostředí. Tato povinnost je však v současné době nevymahatelná, protože zákon nestanoví lhůtu, do kdy musí těžař podklady předložit. Nelze ani uložit pokutu. Těžební organizace si jsou této mezery zákona vědomy a využívají ji.

(ac, foto: arch.)
Zpět

Novinky

Na Mostecku se propadlo důlní rypadlo, nejspíš do starého dolu

16.01.2014 22:24
V hnědouhelném povrchovém lomu ČSA u Mostu se propadlo důlní rypadlo. Půda pod ním se nejspíš probořila do historického dolu. Těžební stroj KU300 tak uvázl v prohlubni. Událostí se zabývá báňský úřad.   Nehoda se stala v úterý kolem sedmé večer. "Rypadlo se v geologicky náročném terénu...

Jan Dienstl sám nikoho nevyhání – nastrkuje stát

13.01.2014 19:18
Ing. arch. Martin Říha V MF Dnes ze čtvrtka 9. ledna 2014 se v rubrice „Byznys rozhovor“ objevil článek Jiřího Štického a Pavla P. Novotného s výmluvným titulkem „Sám nikoho nevyháním“. Jan Dienstel v rozhovoru s oběma redaktory jako jeden z velkých podílníků (30 %)...

Město Horní Jiřetín čekají další léta nejistoty

10.01.2014 19:19
Severní Čechy – Rozhovor se spolumajitelem těžební firmy Severní energetická, Janem Dienstlem: „Zisk z těžby tvoří téměř polovinu jiřetínského rozpočtu".       Bude se v severních Čechách těžit hnědé uhlí za limity? Na sklonku minulého roku žhavé téma. Vláda Jiřího...

Sám nikoho nevyháním

09.01.2014 19:14
Jan Dienstl (43) Narodil se v Ústí nad Labem, kde má stále trvalé bydliště. Žije však v Třebívlicích. Vystudoval Strojní fakultu ČVUT v Praze. V 90. letech pracoval jako finanční ředitel investiční skupiny Motoinvest Pavla Tykače. Ta ovládala např. CS Fondy, z nichž se později ztratilo 1,3 miliardy...

Číslo týdne: 8000. Tolik pracovních míst chrání limity těžby uhlí

18.12.2013 18:20
Ústecký kraj udrží a získá zachováním limitů devětkrát víc pracovních míst, než poskytuje sporný Důl ČSA. Pokud by byly prolomeny limity těžby uhlí na Dole ČSA, zanikne 800 pracovních míst Horním Jiřetíně a až 5 000 v chemičce Unipetrol a nevznikne žádné nové. Zato splní-li budoucí...

Vítáme rozhodnutí premiéra Rusnoka neprolomit limity těžby na Mostecku

13.12.2013 16:53
Společná tisková zpráva občanských sdružení Kořeny a Litvínov občanům  ze dne 13.12. 2013   Předseda vlády v demisi, Jiří Rusnok, včera sdělil, že se jeho vláda nebude zabývat limity těžby uhlí, ačkoliv několik minulých týdnů naznačoval, že se právě toto chystá těsně před koncem...

Starosta Litvínova: Rusnok nám slíbil, že limity už řešit nebude

12.12.2013 21:55
Praha - Starostové obcí z Litvínovska se bojí o budoucnost. Tíží je otázka neustále skloňovaného prolomení těžebních limitů, které by podle nich ohrozilo Horní Jiřetín a okraj Litvínova. Na setkání s premiérem Jiřím Rusnokem dostali příslib, že současná vláda v demisi už na limity sahat nebude....

Rusnokova vláda už neprojedná těžební limity

12.12.2013 21:53
Litvínov - Současná vláda se k prolomení limitů těžby uhlí už nebude vyjadřovat. Po jednání s premiérem Jiřím Rusnokem to řekl starosta Litvínova Milan Šťovíček.   Téma těžebních limitů přitom vláda probírala ještě minulý víkend. "Budeme se tím ještě zabývat, považujeme to za věc, která...

Rusnokova vláda už prolomení těžebních limitů řešit nebude

12.12.2013 21:51
Rozhodnutí o limitech těžby hnědého uhlí na Mostecku se odkládá. Kabinet v demisi o tom už jednat nebude. Po schůzce na vládě o tom informovali jak starostové ohrožených obcí, tak mluvčí předsedy vlády v demisi Jiřího Rusnoka. Ten respektuje nové poslance, kteří kabinet vyzvali, aby o prolomení...

Neberte nám domovy, píší Litvínovští Rusnokovi kvůli těžebním limitům

12.12.2013 21:48
Sdružení Litvínov občanům poslalo premiérovi v demisi Jiřímu Rusnokovi dopis, aby přestal s přípravami na prolomení těžebních limitů. Obyvatelé města i obcí v okolí se bojí, že nikým nezvolený kabinet udělá rozhodnutí, které už další vláda nebude moci zvrátit. Rusnok se ve čtvrtek sejde se...