Zastánce limitů: Horníci se musí připravit na změnu, stále těžit nejde
27.11.2013 15:20
Jedním z účastníků středeční demonstrace zastánců těžebních limitů byl i ústecký aktivista David Daduč. Jeho matka se musela počátkem 70. let vystěhovat z Ervěnic na Mostecku, protože je komunisté nechali kvůli těžbě uhlí srovnat se zemí. "Na tohle téma jsem proto citlivý," říká Daduč.
Premiér Jiří Rusnok minulý týden prohlásil, že limity jsou vyhaslé a vyčpělé. Jak byste mu tedy vysvětlil, že nejsou?
Jednoduše tím, že chrání důstojný a zdravý život u nás v kraji. To není maličkost.
Těžební limity
Územní ekologické limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách stanovilo v roce 1991 usnesení Pithartovy vlády. Stanovují hranice dobývacích prostorů a chrání před zbouráním zejména město Horní Jiřetín, vesnici Černice a blízké okolí Litvínova.
Uhlí ve vytýčeném prostoru bude vytěžené kolem roku 2045. Za hranicemi limitů je dalších 900 milionů tun uhlí, které by horníci dnešními postupy těžili ještě v příštím století.
Premiér v demisi Jiří Rusnok označil limity za "vyhaslé" a připustil, že by se jeho kabinet mohl zabývat jejich zrušením. Navázal tím na slova prezidenta Miloše Zemana, který zrušení limitů podpořil na konci října.
V Ústí nad Labem se ve středu sešla asi stovka zastánců limitů, proti nim stál zhruba stejný počet horníků. Horníci zároveň vyzvali vládu, aby limity urychleně prolomila (o demonstraci zde).
A co byste řekl horníkovi, který v důsledku pokračujícího útlumu těžby a tedy i zachování limitů přijde o práci?
Chápu, že takový člověk je ve složité situaci. Ale není potřeba na to nahlížet tak, že přijde o práci. Jde o to, že si bude muset najít jinou práci. A je dlouhodobě známo, že by těžba jednou měla skončit a že to nejde provozovat donekonečna. Proto je asi na místě, aby se na tu změnu připravili.
Tím by vznikla masa tisíců nezaměstnaných s jedinou kvalifikací, což není běžná situace. Měl by těmto lidem pomoci stát nad rámec svých obvyklých povinností?
Nedokážu říct, jestli na to dnes stát má dostatek nástrojů nebo zda by speciální nástroje musel vytvořit. Ale přišlo by mi rozumné, aby stát, popřípadě kraj, maximálně pomohl horníkům tímhle obdobím projít.
Je racionální, aby se stát vzdal tolika zásob uhlí za limity, odepsal je a nijak je nevyužil?
Určitě. V čem má stát zájem na tom, aby se uhlí vyrubalo všechno?
Je to strategická surovina, z níž se vyrábí energie. Je přeci přirozené, že stát takové suroviny využívá a má z nich užitek.
Samozřejmě je. Ale i stát je musí využívat rozumně, všechno má své klady a zápory. A těžba uhlí nemá jen finanční přínos, má také spoustu negativních vlivů. Ať už se to týká zdraví nebo skladby společnosti. Když se podíváme na to, které kraje v Česku jsou na tom společensky a hospodářsky špatně, tak jsou to až nápadně ty, kde se dlouhodobě provozovala rozsáhlá těžba. Takže asi není na místě úvaha, že prodlužování těžby zajistí hospodářský rozkvět kraje. Spíš je potřeba, aby stát pomohl našemu kraji projít transformací směrem k modernější ekonomice.
Pokud by došlo k prolomení limitů, Horní Jiřetín ani Černice by se bourat nezačaly. Otevřel by se jen prostor pro diskusi mezi těžaři a majiteli pozemků nad uhlím, zda je prodají či ne. Proč tedy demonstrovat?
Kdyby k prolomení limitů došlo, tak by se majitelé dotčených pozemků a nemovitostí dostali pod ohromný tlak. Žít s vyhlídkou, že se mě bude moje okolí snažit lámat, ať už těžaři finančně nebo sousedi nějakým tlakem, je naprosto šílená situace. To nemá s normální a standardní diskusí nic společného. Diskutovat pod tlakem, jestli prodám svůj domov, není lidsky příjemné.
Co by podle vás mělo v energetické politice státu nahradit uhlí?
Pokud se bavíme o strategické surovině, kdy není cíl jen vydělávat peníze, ale být energeticky zajištěný, v tom případě stačí přestat tady vyrobenou energii masivně vyvážet. Za druhé by stačilo zaměřit se na energetické úspory a to jak tepelné na budovách, tak nějaké provozní ve fabrikách. A za třetí orientovat se na energetické alternativy k uhlí. Poohlížel bych se po obnovitelných zdrojích, přičemž dodávám, že nejsem příznivcem fotovoltaických elektráren na polích.
———
ZpětNovinky
Lidé mohou hlasovat fotopeticí pro odpis uhlí pod Horním Jiřetínem
27.08.2008 16:52
Téměř dvě stě lidí převážně z Ústeckého kraje se dosud připojilo k elektronické fotopetici „Volím odpis uhlí pod Horním Jiřetínem“. Občané z Ústeckého kraje ji adresují kandidátům v blížících se volbách. Všechny dosavadní fotografie můžete shlédnout na stránkách www.zitnebotezit.cz/fotopetice.
...
———
ČSSD černé na bílém: Nedovolíme zbourat Horní Jiřetín a Černice
08.08.2008 16:53
Sociální demokraté v příštím krajském zastupitelstvu potvrdí takzvané územní ekologické limity, které chrání zbývající obce v Podkrušnohoří před rozšiřováním uhelných dolů. ČSSD to slibuje ve svém programu pro říjnové volby.
Závazek ČSSD „zařadíme platné ekologické limity těžby uhlí do zásad pro...
———
„Kdo vám slíbí hory doly?“
06.08.2008 16:55
Ekologické a místní organizace zahájily před krajskými volbami druhou fázi kampaně za odpis zásob uhlí pod Horním Jiřetínem
Ústí nad Labem, 6. srpna 2008 – Greenpeace ČR, Hnutí DUHA a litvínovské občanské sdružení Kořeny dnes zahájili druhou část své kampaně „Žít nebo těžit“. Jejím...
———
Pačesova komise chce zachovat Horní Jiřetín
04.07.2008 16:55
Premiér: Energetika je globální problém současnosti - tisková informace
Premiér: Energetika je globální problém současnosti (mp3) - 4559 kB
Pačesova komise chce zachovat Horní Jiřetín
Tisková zpráva Hnutí DUHA, 4. července 2008
Hnutí DUHA přivítalo názor...
———
Dražba uhlí - Vyšší cena?
15.06.2008 16:57
Otázky Václava Moravce, ČT 24
Moderátor
Doba levných energií je v nedohlednu. Peněženky zákazníků se musejí připravit na další zdražování elektřiny. Možná k němu přispěje i rozhodnutí vlastníků Mostecké uhelné společnosti. Ti chtějí nabídnout zbývající uhlí odběratelům v aukcích. Teď...
———
Mostecká uhelná opět hrozí propouštěním
23.05.2008 17:00
Těžaři opět v protiútoku
Skupina Czech Coal po návštěvě premiéra v Horním Jiřetíně hrozí propouštěním
Most, Praha - Mostecké těžaře zasáhla vstřícnost vlády a hlavně premiéra Topolánka k těm, kteří protestují proti prolomení limitů na těžbu uhlí. Uzávěra, za níž těžaři nesmí, platí už 17...
———
Severočeské doly těží tři roky nezákonně uhlí pro ČEZ
22.05.2008 17:01
ČEZ těží hnědé uhlí a nemá na to povolení
iHNed.cz, 22.05.2008
Praha, 22. 5. 2008
Severočeské doly, které patří firmě ČEZ, už tři roky těží uhlí pro její elektrárny nezákonně. Neprovedly posouzení vlivů těžby na životní prostředí (proces EIA), což jim zákon ukládá.
S šéfy dolů si kvůli tomu...
———
Výjezdní zasedání vlády ČR v Ústeckém kraji
21.05.2008 17:07
Vláda bude jednat v kraji také o prolomení limitů a zahlazení škod 41 / 44
Ústecký deník | 3.5.2008 | rubrika: Ústecko | strana: 4 | autor: RADEK NOHL
Výjezdní zasedání je naplánováno na 21. května. Tématem bude hlavně těžba
Ústí nad Labem/Šest nových projektů na zahlazení ekologických škod...
———
Greenpeace: Premiér by neměl ustupovat výhrůžkám Mostecké uhelné
21.05.2008 17:06
Premiér by neměl ustupovat výhrůžkám Mostecké uhelné
Tisková zpráva Greenpeace ČR
Teplice, 21. května 2008 – Ze včerejší debaty s občany v Horním Jiřetíně je zřejmé, že premiér Mirek Toplánek bere velmi vážně výhrůžky Mostecké uhelné, a.s., mezinárodní arbitráží. Tou firma hrozí v případě,...
———
Hornojiřetínští darovali ministrům velký dort. S úpravou hranic limitů na Bílině bez odpisu zásob však nesouhlasí.
21.05.2008 17:03
Město Horní Jiřetín
TISKOVÁ ZPRÁVA
Hornojiřetínští darovali ministrům velký dort
S úpravou hranic limitů na Bílině bez odpisu zásob však nesouhlasí
21. května 2008
Zástupci Horního Jiřetína dnes předali ministrům před jednáním vlády v Teplicích velký dort s marcipánovou zmenšeninou města a...